نقش وقف در تأمین اجتماعی

فقر یکی از موانع عمده پیشرفت و سعادت انسان و به فعلیت رسیدن قوه ها و استعدادهایی است که خداوند متعال برای نیل انسان به کمال مورد نظر: (که غرض آفرینش انسان بوده است) به او داده است.

یکی از جاهایی که «وقف» می تواند به طور فعّال وارد عمل شود و موانع سعادت و به فعلیت رسیدن استعدادهای انسان را برطرف کند، در بیان محو فقر و در نتیجه تأمین اجتماعی می باشد. مطالعه اجمالی تاریخ وقف این حقیقت را روشن می کند که نخستین انگیزه های واقفان برای مبادرت به وقف، نابودی فقر و محرومیت از جامعه مسلمین بوده است چنان که در تاریخ آمده است. قطعه زمینی از اراضی خیبر به عُمر رسید، عمر به حضور پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) شرفیاب شد و کسب تکلیف کرد. پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: می توانید اصل آن را صدقه بدهید که فروخته نشود، بخشیده نشود و به ارث منتقل نگردد. و عمر چنین کرد و عواید آن را برای فقرا، خویشاوندان، بردگان، در راه خدا مهمان و ابن سبیل قرار داد. و نیز در وقفنامه حضرت امیر (علیه‌السلام) بعد از حمد و ستایش خداوند متعال آمده است:
«علی ، عبدالله و امیرمؤمنان، دو مزرعه ابن نیزر و بغیبغه را برای فقرای مدینه و ابن سبیل صدقه قرار داد، تا خداوند روز قیامت چهره او را از حرارت آتش مصون دارد. فروخته نمی شود، بخشیده نمی شود، تا به دست وارث هستی (خدا ) برسد» .
به همان میزان که وضع مالی مسلمین بهبود پیدا می کرد در موقوفات هم از جهت کمّی و کیفی گسترش و تغییراتی حاصل می شد، به طوری که از تاریخ بدست می آید، در صدر اسلام، علاوه بر این که تعداد موقوفات معدود بوده، بیشتر برای رهایی فقرا از وضع سخت معیشتی آن زمان اختصاص داده شده است و به تدریج با فتوحات مسلمین و گسترش سرزمین های اسلامی و با سرازیر شدن ثروت کشورهایی مانند ایران، یمن و عراق و ... به بیت المال وضع زندگی مسلمانان بهبود پیدا کرد و همراه با آن فرصت بیشتری برای پرداختن به مستحباتی همچون «وقف» حاصل شد. و اکنون پس از چهارده قرن همچنان بهترین سیستم تأمین اجتماعی است که با استفاده از حسن نیکوکاری و وعده ثروت در آخرت در بین مردم رواج دارد بدون اینکه هزینه ای برای بیت المال مسلمین داشته باشد.

به اشتراک بگذارید

نظرها3

 • پیوند نظر Super User

  Super User

  13/09/1393

  Curabitur tempus urna ante, malesuada tristique velit imperdiet sit amet!

 • پیوند نظر MICHEAL WESLEY

  MICHEAL WESLEY

  01/08/1393

  Integer sed finibus ante, eget rutrum nisl. Sed sed ultrices eros; sed blandit dolor. Maecenas efficitur magna sed sem congue fringilla. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Maecenas at placerat nunc. Duis fringilla lectus tellus; a vehicula turpis ullamcorper at. Quisque eleifend erat vel est lacinia blandit. Aliquam mollis facilisis iaculis! Donec auctor, libero in tincidunt consequat, nibh tellus suscipit odio, ut commodo leo nisl in magna.

 • پیوند نظر support

  support

  01/08/1393

  Nulla viverra commodo turpis, vel porttitor leo porttitor a. Curabitur tempus urna ante, malesuada tristique velit imperdiet sit amet! Nunc ex nisl, varius ut quam ut, tempus vehicula magna. Morbi a feugiat lorem. Ut facilisis, urna accumsan molestie semper, nunc turpis sagittis tellus, interdum ornare justo diam eget mi. Praesent id metus justo. Praesent rhoncus, libero vitae lacinia sollicitudin; risus mauris lobortis sapien, sed feugiat nulla nibh vel orci? Donec urna justo, ultricies a elementum nec, mollis finibus justo. Duis vehicula justo quis augue mollis iaculis.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

موسسه خیریه خاتم الانبیاء «صلی الله و علیه وآله و سلم»

از طریق درآمد مستحدثات خود اداره می شود . و تنها با اتکا به این نوع درآمد خود موفق به حمایت همه جانبه  ( آموزشی ، درمانی ، مسکن ، ازدواج و .... ) از افراد و خانواده تحت پوشش خود شده است .

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید